Zdravá zahrada je klíčem ke štěstí

Zahrady Petr Krolmus

Klenov 45
37821 Klenov
722440959
p.krolmus@seznam.cz

Je-li v únoru zima a sucho, bývá prý horký srpen.  Teplý únor - studené jaro, teplé léto (pranostiky).

Únor je ve znamení příprav zeleninové sadby (celer, paprika, rajče aj.).  Měsíc vhodný na založení či opravu skleníku.

Únor hlásí - jaro se blíží

V druhém měsíci roku je třeba začít předpěstovávat sazenice zeleniny. Vyséváme salát, kedlubny či květák a ke konci února také lilky, papriky, okurky, nebo rajčata, z bylinek pak majoránku či bazalku.  Vzešlé rostlinky si rozsaďte do sadbovače, ten koupíte v jakémkoliv hobby marketu, nebo v lepším zahradnictví. V sadbovači bude mít každá rostlinka dostatek živin a místa, aby se rozrostla. Na předpěstování používejte lehkou zeminu, určenou pro výsev. Tu není třeba kupovat, stačí se podívat na louku, kde řádí krtek a vzít si zkypřenou a provzdušněnou zeminu z krtiny.

Měsíc je vhodný pro správné sestříhnutí zdravého živého plotu. V lednu jsme hovořili o starém a neudržovaném plotu, kde se musí provádět začátkem roku zdravotní řez a sestřih. A jak jsme již jednou upozorňovali, tuto činnost přenechte raději odborníkům. Ti vědí kde správně střihnout.

Když už jsme u toho zvelebování rostlin, tak v teplejších a bezvětrných dnech měsíce, je dobré začít s řezem okrasných rostlin a stromů (rybíz, maliník, jabloně, hrušky, javory, duby, či buky). Zde však pozor na jarní dřeviny, ty je lepší zmlazovat až po odkvětu. Ostatní letní keře radikálně seřízněte a odstraňte zmrzlé a nevhodné části. Větší řezy ošetřete štěpařským voskem, ty menší latexovou barvou.

Kadeřavost a americké padlí

Koncem měsíce je vhodné postříkat broskve proti kadeřavosti a angrešt proti americkému padlí. To se projevuje stříbřitě bílou a hnědou šedou barvou na výhoncích. Ty je třeba odstranit.  

Hnojení je alfou a omegou každého zahrádkáře, proto ani v únoru nezapomínejte na tuto činnost a myslete na ovocné stromky. Nejvhodnějším hnojivem je kompost, avšak pozor na množství. Kompost obsahuje dusík a ten by v případě přebytku mohl uškodit. Zejména mladým stromkům.

Koncem měsíce se začnou objevovat první poslové jara – sněženky. Zajímavost: Sněženky jsou jedovaté, tak pozor při styku s květinkou, zejména u malých dětí.

V únoru je třeba začít se stavbou a opravou pařenišť, fóliovníků či skleníků.