Zdravá zahrada je klíčem ke štěstí

Zahrady Petr Krolmus

Klenov 45
37821 Klenov
722440959
p.krolmus@seznam.cz

Leden na zahradě je měsícem pozorování, krmení ptáčků a omlazování starých živých plotů.

CO DĚLAT V lEDNU NA ZAHRADĚ

Měsíc rozjímání a pozorování. V lednu se moc činností na zahradě nerealizuje.

V případě napadnutého sněhu je vhodné sníh odhazovat pod koruny stromů a tím zajistit dřevinám dostatek vláhy na následující vegetační období. Zároveň je vhodné kontrolovat a mít zajištěné kmeny proti okusování zvěří.

V případě vysetých stálozelených rostlin (jehličnany,  stálezelené dřeviny a vřesovištní rostliny), nezapomínejte na jejich občasné zalévání v bezmrazném počasí. Pokud však hrozí silné mrazy, raději nezalévat a počkat až poleví. Vhodné je setřásat velké množství sněhu ze stromů, hrozí jejich nenávratné poškození pod tíhou mokré přikrývky.

V prvním měsíci roku se vysévají semena alpinek, primulek a petunií. Ale i třeba celer. Ten se vysévá do kvalitního substrátu a to v poslední dekádě měsíce.  Po vyklíčení potřebuje teploty přes 25°C, lépe až k 30°C. Po té udržujeme teplotu kolem 20°C. Pokud by pěstební teplota klesla pod 12°C, sazenice by vybíhaly do květu. Pro výsev používáme pouze mořené osivo.

Je nutné myslet i na růže. Ty musí mít dostatek chvojí, které zajistí ochranu před holomrazy.

Leden je vhodný na zmlazování přestárlých živých plotů. Tuto činnost však raději přenechte odborníkům. Hrozí zde poškození rostliny.

Myslete na ptáčky a přikrmujte je, oni pak od jara do podzimu likvidují obtížný hmyz.